Bohaterowie Wehrmachtu i Luftwaffe na rosyjskich plakatach z okazji Dnia Zwycięstwa


Skandal w Rosji: Bohaterowie Wehrmachtu i Luftwaffe na rosyjskich plakatach z okazji Dnia ZwycięstwaWIDEO

http://belsat.eu/pl/artykuly/skandal-w-rosji-bohaterowie-wehrmachtu-i-luftwaffe-na-rosyjskich-plakatach-z-okazji-dnia-zwyciestwa/

Mieszkańcy wielu rosyjskich miast ze zdumieniem odkryli, że na billboardach z okazji zakończenia II wojny światowej widnieją zdjęcia najeźdźców. 

Życzenia z pokładu Ju-88

Mieszkańców miasta Iwantiejewka pod Moskwą miał patriotycznie natchnąć wielki baner z napisem „Oni walczyli o Ojczyznę!” I w zasadzie jego treść była prawdziwa, bo przecież lotnicy Luftwaffe też walczyli o swoją ojczyznę… A właśnie archiwalną fotografią załogi bombowca Junkers-88 podczas wykonywania zadania bojowego przyozdobiono billboard.

„Baner wisiał nie dłużej niż 12 godzin – zaklinają się pracownicy agencji reklamowej, która zaprojektowała to „arcydzieło”. – Przygotowaliśmy kilka dużych projektów, różne banery i plakat, żeby złożyć życzenia weteranom i oświecić młodzież.”

Chociaż z tym drugim trochę nie wyszło, to o swojej wpadce designerzy mówią jako o przysłowiowej łyżce dziegciu w wykonanej przez nich pracy. Zawiniła ponoć młoda współpracowniczka, słabo zorientowana w tematyce wojskowej.

„Bardzo bolesne i krzywdzące jest, kiedy takie rzeczy dzieją w sercu naszej Ojczyzny, w obwodzie moskiewskim. Przez takie epizody przekreśla się wszelkie wysiłki narodu przed 70 rocznicą Zwycięstwa w Wielkiej Ojczyźnianej” – żalił się jednak bohater Federacji Rosyjskiej Andriej Krasow.

Organizacje patriotyczne zażądały ukarania autora. „Młoda współpracowniczka” wyleciała z pracy – doniosła wkrótce telewizja:

Czołg bystry jak myśl artysty

Podobnych epizodów jest znacznie więcej. I to nie tylko w obwodzie moskiewskim, ale jak cała Rosja długa i szeroka.

„Pancerz jest mocny, a czołgi nasze szybkie” – głoszą słowa radzieckiej pieśni wojskowej. Ale czy na pewno nasze? Mieszkańcy Jekaterinburga oburzyli się z kolei, że na plakatach wywieszonych w ich mieście, widnieją niemieckie czołgi Pantera zamiast radzieckich maszyn. Dla mieszkańców Uralu jest to tym większa obraza, że przecież niedaleko, w mieście Niżni Tagił produkuje się rodzime czołgi – donosi strona internetowa kp.ru.

„Szukałem obrazu triumfującego żołnierza, a ta fotografia jest dość znana. Żołnierze z kompanii pancernej starszego lejtnanta Sotnikowa stoją na zdobycznych czołgach. Na korpusach też są gwiazdy, dlatego popełniłem ten przykry błąd” – kaja się autor.

To prawda. Kompania Sotnikowa rzeczywiście ok. miesiąca walczyła na zdobycznym niemieckim sprzęcie w okolicach Warszawy, zanim przesadzono ją na radzieckie czołgi. Na grafika posypały się jednak gromy.

„Już nie ma takiego święta Zwycięstwa, żeby stołeczni lub regionalni artyści nie zbezcześcili go podobnymi plakatami, pocztówkami i zastawkami w telewizji” – oburza się wojskowy komentator „Komsomolskiej Prawdy”, która opisuje incydent.

Rzeczywiście, kreatywności twórcom propagandowych dzieł trudno odmówić. To już Czeboksary, gdzie żołnierz Wehrmachtu z granatem w dłoni bohatersko broni grupy radzieckich weteranów. W oryginale był bohaterem plakatu propagandowego III Rzeszy: „Niemcy zwyciężają na wszystkich frontach”. Tłem jest flaga… Serbii. jako dowód uznania dla jugosłowiańskiej partyzantki?

Dzielny Niemiec spodobał się też w Uchcie. Tam też, ale już z doklejonymi trzema kolegami w tle, trafił na plakat, podpisany tym razem: „Dzień Wielkiego Zwycięstwa”. W zwycięstwie miał też zapewne pomóc amerykański czołg Sherman, który nieoczekiwanie pojawił się w rogu…

Zwycięstwo wspólne dla wszystkich

Gwoli sprawiedliwości przyznać należy, że twórcy patriotycznej propagandy „nie zapomnieli” też o zachodnich sojusznikach. Tutaj w kierunku wzywającego do ataku czerwonoarmisty nadlatuje amerykański Mustang:

A to już niemal cały eskadron Grumman TBF Avenger – również made in USA:

No i trochę klasyki. W Muromie radziecką flagę z wysiłkiem zatykają w ziemię… amerykańscy żołnierze. Tak, właśnie ci uwiecznieni na słynnym zdjęciu z odbicia przez US Army z rąk Japończyków wyspy Iwo Jima na Pacyfiku:

Ten motyw najwyraźniej podziałał na wyobraźnię Rosjan wyjątkowo mocno. Kolejne jego mutacje wyglądają tak:

Mimo obecnego klimatu politycznego, który przypomina raczej „zimną wojnę”, Amerykanie w ogóle są lubiani:

Od Stalingradu do Tel Awiwu

Ale Niemców nie udało się pokonać nawet wspólnymi siłami sojuszników. Przynajmniej w Wołgogradzie, gdzie kiedy był jeszcze Stalingradem, rozegrała się największa bitwa pancerna II wojny światowej. I wychodzi na to, że dzielni czołgiści Heinza Wilhelma Guderiana odnieśli tam zwycięstwo. Za okolicznościowymi życzeniami z okazji Dnia Zwycięstwa dogorywa radziecki IS-2, a na przednim planie dowódca niemieckiego SdKfz 251 wskazuje swojej załodze drogę do dalszych zwycięstw.

Na przykład takich jak to. Tu dwóch niemieckich żołnierzy dumnie pozuje na tle zniszczonego T-34. Oczywiście upamiętnienić ten bohaterski epizod na szlaku bojowym Wehrmachtu należało również na ulicach rosyjskich miast. Jak Zwycięstwo to Zwycięstwo!

Ostatecznie zwyciężył jednak kto inny – zdaje się sugerować plakat, którym mieszkańców Orła uradowali działacze partii Jedinaja Rossija. Co prawda nie z okazji Dnia Zwycięstwa, a Dnia Obrońców Ojczyzny, ale jego historia też jest ciekawa. Chociaż na pewno nikt nie zgadnie, dlaczego za obrońców ojczyzny w Orle uznano żołnierzy 7. brygady pancernej Armii Obrony Izraela w słynnym czołgu Merkava Mk.2.

Internauci, którzy tropią te kompromitujące wpadki (a można je mnożyć i mnożyć), tym razem poddali się bez walki…

Cezary Goliński, belsat.eu/pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Bohaterowie Wehrmachtu i Luftwaffe na rosyjskich plakatach z okazji Dnia Zwycięstwa

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 3. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 4. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 5. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 7. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 8. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 9. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 10. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 11. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 12. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.