Ławrow: „Republiki ludowe” powinny pozostać częścią Ukrainy


http://www.defence24.pl/news_lawrow-republiki-ludowe-powinny-pozostac-czescia-ukrainy

Siergiej Ławrow 3

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow w wywiadzie dla rządowej „Rossijskoj Gaziety” powiedział, że Doniecka Republika Ludowa (DRL) i Ługańska Republika Ludowa (ŁRL) powinny pozostać częścią państwa ukraińskiego.

Jak stwierdził w poniedziałek 18 maja: „na wszystkich szczeblach – ustami prezydenta Rosji, w innych formatach – mówimy, że jesteśmy za tym, aby one zostały częścią Ukrainy. One [republiki] przedstawiły właśnie swój projekt konstytucji. W nim mówią one o tym statusie, który jest przewidziany porozumieniami mińskimi: jako republiki będą częścią Ukrainy, później przeprowadzona zostanie reforma konstytucyjna, aby ten status oprzeć na stałej podstawie”.

Według Ławrowa poparła to również Angela Merkel i François Hollande. Kremla od dłuższego czasu formułuje postulat, zgodnie z którym Kijów powinien „w pełni wziąć pod uwagę” stanowiska Doniecka i Ługańska przy przeprowadzaniu reformy konstytucyjnej. To też forsuje na poziomie międzynarodowym – aby m.in. Niemcy i Francja ściśle koordynowały swoje negocjacje i postulaty z dowództwem i przywództwem politycznym tzw. „republik ludowych”.

Ławrow odniósł się też do deklaracji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, w których mówi on o tym, że Ukraina powinna być państwem unitarnym z jednym językiem urzędowym. Jak stwierdził szef MSZ FR, wszystkie kolejne decyzje powinny realizować postanowienia z Mińska, a w nich „nie odniesiono się do unitarności czy języka ukraińskiego [jako jedynego państwowego], tam jest szereg kwestii, zapisanych w dokumencie, które zostały przyjęte przez głowy państw i które powinny zostać obowiązkowo figurować w reformie konstytucyjnej, uzgodnionej z Donieckiem i Ługańskiem”.

Przedstawiciele „republik” deklarują gotowość do przeprowadzenia lokalnych wyborów i funkcjonowania na zasadach autonomii w ramach państwa ukraińskiego, jednak przy założeniu, że Kijów „będzie przestrzegał porozumień z Mińska”. W przeciwnym wypadku są gotowi do podjęcia działań „zmierzających do uzyskania pełnej niezależności”.

W wywiadzie poruszone zostały też kwestii ostatniego spotkania z szefem dyplomacji USA Johnem Kerry’m. Ławrow przyznał, że najwięcej rozmawiano właśnie o Ukrainie. Jak dodał: „rozmawialiśmy o poszukiwaniu kompromisu. (…) Zarówno Rosja jak i USA opowiadają się za implementacją porozumień mińskich, ale, jak mówi przysłowie – diabeł tkwi w szczegółach. (…) Amerykanie stosują nieco odmienną interpretację, a wszystkie rzeczy są tam opisane czarno na białym, zaakceptowane przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę i jego reprezentantów z Grupy Kontaktowej. (…) Bardzo trudno jest angażować się w dialog z ludźmi, którzy mówią prawidłowe rzeczy, tak jak i my, zgadzają się z nami odnośnie tego, że wszystkie porozumienia mają być wypełnione, ale mówią też, że to my powinniśmy to zrobić, że to my powinniśmy ich [„separatystów”] zmusić do poddania się, do porzucenia ich statusu wybranego przez społeczeństwo i zapewnienia odzyskania przez Kijów pełnej kontroli nad granicami z tymi terytoriami, zanim cokolwiek nowego zostanie zrobione”.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „Ławrow: „Republiki ludowe” powinny pozostać częścią Ukrainy

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 3. zenobiusz pisze:

  Prosimy o udostępnianie i promowanie na profilach w mediach społecznościowych (w szczególności na Facebooku) oficjalnych stron Andrzeja Dudy:
  http://www.AndrzejDuda.pl
  http://www.facebook.com/AndrzejDuda
  http://www.twitter.com/AndrzejDuda
  http://www.twitter.com/AndrzejDuda2015
  http://www.youtube.com/c/andrzejduda
  http://www.instagram.com/Andrzej.Duda
  Na oficjalny profil na facebook’u (www.fb.com/AndrzejDuda) prosimy zaprosić wszystkich swoich znajomych.

  Prosimy także o zapoznanie się i udostępnienie spotów wyborczych:
  Dobra zmiana: http://www.youtube.com/watch?v=cRkExW8aCE0
  Zaufałam Andrzejowi: http://www.youtube.com/watch?v=r2595QncTMo
  Andrzej Duda z Wami #ToSięUda: http://www.youtube.com/watch?v=zj-WFJWIaBM
  Zawsze po stronie obywateli: http://www.youtube.com/watch?v=Vea_x1-2t5s

  Pozdrawiamy
  Drużyna Dudy

  Polubienie

 4. zenobiusz pisze:

  Drużyna Dudy
  http://www.AndrzejDuda.pl
  Obszar załączników
  Podgląd filmu YouTube Andrzej Duda – Dobra zmiana

  Andrzej Duda – Dobra zmiana
  Podgląd filmu YouTube Zaufałam Andrzejowi

  Zaufałam Andrzejowi
  Podgląd filmu YouTube Andrzej Duda – Z Wami #ToSięUda

  Andrzej Duda – Z Wami #ToSięUda
  Podgląd filmu YouTube Andrzej Duda – „Zawsze po stronie Obywateli”

  Andrzej Duda – „Zawsze po stronie Obywateli”

  Polubienie

 5. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 7. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 8. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 9. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 10. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 11. zenobiusz pisze:

  Polubienie

  • Wizja pisze:

   Trzeba mieć nadzieję , że nie zdąży . Zresztą każde ” wprowadzenie ” można wyprowadzić . Tak, jak z wiekiem emerytalnym .

   Polubienie

 12. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.