Kapitalny przewał emerytalny: w ciągu 5 lat władza obniżyła ludziom emerytury o połowę!


„Różnica między przeciętną emeryturą wyliczaną według starych zasad, a przeciętną emeryturą wyliczaną według nowych zasad wynosiła zatem aż 1180 zł. W tym roku różnica będzie jeszcze większa. Wielki przewał Tuska, na który niewielu zwraca uwagę. Warto o tym wspominać w kontekście „osiągnięć” tej ekipy.”

http://niewygodne.info.pl/artykul4/01946-Kapitalny-przewal-emerytalny.htm

wpis z dnia 04/08/2014

foto: Olgierd Pstrykotworca (Flickr.com / CC 2.0)

W kontekście dokonań emerytalnych ekipy PO-PSL przeważnie mówi się tylko o podwyższeniu wieku emerytalnego oraz skoku na oszczędności zgromadzone w OFE. Zapomina się jednak o pierwszym, „epokowym dokonaniu” ekipy Tuska, to jest o obniżeniu w ciągu 5 lat wypłacanych emerytur niemal o połowę! Wszystko przez wprowadzoną w 2009 roku kapitałową formułę obliczania świadczeń emerytalnych z ZUS. 

Na początek trochę historii – 21 listopada 2008 r. ekipa Tuska uchwaliła w Sejmie nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadziła w życie tzw. kapitałową formułę obliczania świadczeń emerytalnych z ZUS (zamiast solidarnościowej). W praktyce oznaczało to, że wysokość wypłacanej emerytury miała zależeć od ilości zgromadzonego – za pośrednictwem składek emerytalnych – kapitału, według następującego algorytmu: 

Całkowita kwota zebranego kapitału : 216 miesięcy* = miesięczna kwota brutto emerytury

*Ekipa Tuska przyjęła, że przeciętny polski emeryt na emeryturze 

przeżyje 216 miesięcy, tj. 18 lat (sic!) 

Przed nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach obowiązywała tzw. solidarnościowa formuła obliczania świadczeń emerytalnych. Dzięki niej osoba, która osiągała wiek emerytalny mogła liczyć na emeryturę w wysokości około 60 proc. ostatniej pensji. Niestety od 1 stycznia 2009 roku zaczęła obowiązywać formuła kapitałowa i dla większości Polaków osiągnięcie wysokości emerytury na poziomie 60 proc. ostatniego wynagrodzenia stało się zupełnie nierealne. Okazało się bowiem, że emerytury kapitałowe oznaczały drastyczny spadek wypłacanych świadczeń. Eksperci mnożyli przykłady: jeśli ktoś przez 35 lat zarabiał równowartość dzisiejszych 2,5 tys. zł miesięcznie, to na koncie w ZUS uzbierał prawie 205 tys. zł. Łatwo można wyliczyć, że otrzyma za to 766 zł netto emerytury, czyli jedynie 1/3 wysokości ostatniego wynagrodzenia. 

Aby ograniczyć negatywny wydźwięk zmian i uśpić nastroje społeczne ekipa Tuska podjęła ponadto decyzje, aby przez 4 kolejne lata podnosić stopniowo (o 20 proc. rocznie) udział formuły kapitałowej kosztem formuły solidarnościowej przy wyliczaniu wysokości świadczenia dla osób urodzonych po 1953 roku, które postanowiły przejść na emeryturę. Efekty powyższych zmian są katastrofalne – według danych ZUS w 2013 roku przeciętna emerytura przyznawana według formuły solidarnościowej (osoby urodzone w 1953 roku i wcześniej) wynosiła 3036 zł brutto. Z kolei przeciętna emerytura przyznawana według formuły kapitałowej (osoby urodzone powyżej 1953 roku) wyniosła jedynie 1856 zł brutto. Różnica między przeciętną emeryturą wyliczaną według starych zasad, a przeciętną emeryturą wyliczaną według nowych zasad wynosiła zatem aż 1180 zł. W tym roku różnica będzie jeszcze większa. Wielki przewał Tuska, na który niewielu zwraca uwagę. Warto o tym wspominać w kontekście „osiągnięć” tej ekipy.

Czytaj więcej: Głodowe emerytury (NaszDziennik.pl)
wpis z dnia 04/08/2014

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Kapitalny przewał emerytalny: w ciągu 5 lat władza obniżyła ludziom emerytury o połowę!

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

  • Wizja pisze:

   Jedynką w Bydgoszczy ? Co za pomysł , chyba jedynką u siebie na wsi ;

   Polubienie

   • Wizja pisze:

    A propo,s kapitalnych przewałów byłoby dobrze – żebyśmy byli świadomi rodzaju manipulacji , jakim poddają nas środowiska orientacji ” pozytywnie odmiennych ” , głównie w sferze dot. rodziny , orientacji płciowej , edukacji seksualnej i mnogości płciowej , całego tego gender .
    ……………Jeśli komuś parady równości wydają się efektowną , niewinną błazenadą to musi brać pod uwagę również to :
    ” Warto pamiętać o tym, że parady, których uczestnicy domagają się równości i tolerancji są pokazem wulgarności, nietolerancji i zwykłego chamstwa. Ich stałą częścią są obsceniczne zachowania i przedstawienia osób przebranych za katolickich duchownych i zakonnice w wyuzdanych pozach……”
    http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/255950-warszawska-parada-rownosci-rzadowa-polit
    …………czyli tolerancja , akceptacja , szacunek nie obowiązują / w przekonaniu tych środowisk / w obydwie strony ?

    Polubienie

    • Wizja pisze:

     Bardzo ważne ,żeby TO WIEDZIEĆ !
     ……….Abecadło homopropagandy, czyli 6 etapów manipulacji. Jak środowiska LGBT programują nasze myślenie?….
     http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/220454-abecadlo-homopropagandy-czyli-6-etapow-manip
     ………..OPIS sześciu etapów działania > stopniowo osłabiającego nasz opór aż do pełnego sukcesu tzn. machnięcia przez nas ręką na sprawę , a nawet wywołania pobłażliwie sympatycznego uśmiechu na naszych twarzach > tym samym przyrost ” odmiennych orientacji ” w pokoleniu naszych dzieci bo nie będziemy jednoznaczni jako wychowawcy . Konieczna najwyższa czujność i ………..może wypracowanie własnych 5-ciu etapów reagowania na aktywność ” równiaków „;

     Polubienie

 3. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 4. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 5. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.