Trzęsienia ziemi: efekty uboczne


http://www.sms-tsunami-warning.com/pages/earthquake-effects#.VYKa7_ntmkr

Energia uwolniona z trzęsienia ziemi może być do 10.000 razy silniejsze niż w pierwszej bomby atomowej.Jej efekty uboczne mogą być:

Drżenie ziemi

Drżenie ziemi spowodowane przez przejście fal sejsmicznych , zwłaszcza powierzchniowych fal w pobliżuepicentrum trzęsienia ziemi są odpowiedzialne za większość uszkodzeń w czasie trzęsienia ziemi.Intensywność zmielonej wytrząsaniem zależy od:

 • Warunki tych lokalnych geologia evenuts wpływających: solidna podstawą jest znacznie mniej intensywnie wstrząsając przedmiotem luźnych osadów; niż
 • Czas trwania i intensywność trzęsienia podlegają zazwyczaj do wielkości trzęsienia ziemi;
 • odległość : ss odległość od epicentrum spada więc intensywność drżenie spadków. Zależy to od rodzaju materiału bazowego obszar. Istnieją jednak pewne wyjątki. 1985 Trzęsienie ziemi w Mexico City (wielkość 8,1) miał swoje epicentrum 350 kilometrów od hotelu na południe, na wybrzeżu.Uszkodzenie miasto było bogate, jak Meksyk Miasto zbudowane jest na terenie dawnego jeziora składa się z miękkiej jednostkowym osadu (patrz: skraplania dalej).

Błąd i Ground Pęknięcie

W przypadku wystąpienia zdarzenia trzęsienie ziemi, pęknięcie ziemi, gdzie tylko strefa wina porusza.Domy te budowane w sąsiedztwie winy przetrwa, gdy konstrukcje zbudowane przez te strefy załamie.

Osunięcia ziemi i osiadanie ziemi

Osunięcie się ziemi, kryzysy i slajdy skalne są wywoływane przez ziemia trzęsie. Te osuwiska są często bardziej destrukcyjne niż trzęsienia ziemi. Mieszkaniowej na Alasce (Turnagain Heights) została zniszczona przez osuwisko wywołane wstrząsy, a także są w centrum Anchorage.

Uszkodzenie struktur człowieka

Uszkodzenie struktur człowieka, takich jak drogi, mosty, tamy i budynków z ziemi ruchu zależy od rodzaju konstrukcji:

 • betonie i murze struktury są kruche i tym samym bardziej podatne na uszkodzenia i upadku;
 • uszkodzenia konstrukcji drewnianych i stalowych jest znacznie mniej ze względu na jego elastyczność.
Trzęsienie ziemi w San Fernando
Obrazek: Trzęsienie ziemi w San Fernando

To zdjęcie lotnicze trzęsieniu ziemi w San Fernando pokazuje lutego 1971 rozległe uszkodzenia do mostu autostrady jak skorupa ziemska potrząsnął.

„Trzęsienia ziemi nie zabijają ludzi, budynki zrobić”. Ten cytat pochodzi z sejsmologów , którzy wierzą, że budownictwo rozbijające się podczas trzęsienia ziemi ludzkie są przyczyną większości zgonów.

Sejsmiczne wstrząsy i zagrożenia związane z
Obrazek: sejsmiczna drżenie i pokrewne zagrożenia

To zdjęcie pokazuje skrajne niebezpieczeństwo przedstawiony przez wstrząsanie sejsmicznej do ludzi w otwartym wokół budynków i na ulicy. Komplety budynków, elewacje i okna elektryczne signage katastrofy i załamanie na ulicę. Wiadomym jest, aby być o wiele bezpieczniejsze schronienie pod solidnej mebli, niż biec na ulicę.

Pożary

Pożary, często związane z liniami przerywanymi elektrycznych i gazowych, jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych trzęsienia ziemi. Gaz jest wolny jak przewody gazowe są łamane, a iskra rozpocznie przynosząc „piekło”. Aby komplikować linii wody są podzielone i tak nie ma wody do gaszenia pożaru.Trzęsienie ziemi w San Francisco w 1906 spowodował 90% uszkodzenia przez ogień.

Trzęsienie ziemi pożarów
Obrazek: Pożary rozpoczął linią przerywaną gazu

Wyciek niebezpiecznych substancji chemicznych

Trzęsienie ziemi w Christchurch (Nowa Zelandia, 2010): związana artykule .

Wyciek chemikaliów Kocaeli (Turcja, 1999): Case raport z badania .

Wideo: odpady i substancje chemiczne niszczą Tsunami Japonia gruntów rolnych (Al Jazeera, Japonia, 2011)

Radioaktywności z uszkodzonych elektrowni jądrowych

Uszkodzone Fukushima roślin
Obrazek: radioaktywne wycieki wody z elektrowni atomowej Fukushima (Japonia, 2011)
Wideo: Nuclear Reactor Problem Fukushima Poradnik (CNN, Japonia, 2011)

Upłynnienie osadów wodnych ładunkiem

Wody podziemne, piasek i ziemia łączą w czasie badań sejsmicznych potrząsając tworząc skraplania podczas umiarkowanego do silnego trzęsienia ziemi. Ruchome piaski, jak gleby jest wynikiem tego procesu. Podczas skraplania odbywa się pod fundamenty budynków zlewu i upadku budynku. Po trzęsieniu ziemi minęło, znowu firm gleby i wody osadza głębiej w ziemi. Obszary z piaszczystej gleby i wód gruntowych w pobliżu powierzchni są znacznie bardziej narażone na ryzyko skraplania.

Skraplanie
Obrazek: skraplania w akcji

Na powyższym obrazku, niektóre budynki obalony, gdy gleba przeszedł w stan ciekły. Budynki mogą nawet zapaść się pod ziemię, jeśli zachodzi upłynnianie gleby.

Powódź

Powódź może pochodzić z wielu źródeł, takich jak zepsute wody głównych rur, zapór, które nie z powodu trzęsienia ziemi i tsunami generowane przez trzęsienia ziemi. Po trzęsieniu ziemi łamie tamy lub Levee wzdłuż rzeki, wody z rzeki lub zbiornika zalewa obszar, uszkodzenia budynków, a może zmiatając lub utonięcia ludzi. Małe tsunami, zwane Seiches wystąpić na jeziorach wstrząsnęły przez trzęsienia ziemi i są zazwyczaj tylko kilka stóp wysokości. Te małe tsunami są zdolne do niszczenia domów i wyrywania drzew.Ponadto, trzęsienia ziemi może zmienić bieg rzeki, a nawet może spowodować, że płynie w przeciwnym kierunku przez krótki czas (to się stało Missisipi pod koniec 1800 roku).

Seiche
Obrazek: Seiche

Seiche jest efektem rozlewając wodę z tyłu i do przodu. Seiche może być spowodowane przez trzęsienia ziemi i / lub tsunami. Trzęsienie ziemi z Alaski na 28 marca 1964 spowodował fal sejsmicznych, które były tak potężne, że zbiorniki wodne oscylowała w wielu miejscach w całej Ameryce Północnej. Setki stacji wody zarobowej powierzchni rejestrowane Seiches choć rzadko rejestrowane przed tym trzęsieniu ziemi.

Kontuzje i Śmierć

UWAGA: te powierzchnie domów są bardzo smutne i niepokojące.

Wideo: 2010 – Trzęsienie ziemi na Haiti
Wideo: 2010 – Trzęsienie ziemi na Haiti

Tsunami

Na pewno jednym z najbardziej niebezpiecznych skutków trzęsienia ziemi jest Tsunami . Tsunami są gigantyczne fale, które mogą powodować powodzie, aw niektórych przypadkach może wynieść nawet 100 stóp wysokości. Te zabójcze fale uderzają wielką odległość od epicentrum. Tsunami wynikają często z podmorskie Błąd wysyłania piętrze oceanu przez wstrząsy sejsmiczne wody i tworząc duże fale o niskiej amplitudzie, ale dłuższy czas, porusza się 500-700 mph.

Ryzyko tsunami od kraju ocenia się na danych historycznych
Obrazek: Ryzyko Tsunami od kraju ocenia się na danych historycznych
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Trzęsienia ziemi: efekty uboczne

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.