OBWE alarmuje: Dyskryminacja chrześcijan w Europie jest bagatelizowana!


http://wpolityce.pl/kosciol/258238-obwe-alarnuje-dyskryminacja-chrzescijan-w-europie-jest-bagatelizowana

Wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka i najpewniejszą gwarancją ludzkiej godności. Podkreślił to w swoich wystąpieniach na zakończonym w Wiedniu spotkaniu na ten temat przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Zabierając czterokrotnie głos podczas obrad w dniach 2-3 lipca ks. Janusz Urbańczyk zwrócił uwagę, że zaangażowanie na rzecz wdrażania wolności opinii, sumienia i wyznania leży u podstaw tej organizacji. Państwa do niej należące uznają specyficzny charakter wspólnot religijnych, odmienny od innych organizacji rządowych czy pozarządowych. Także Unia Europejska deklaruje potrzebę regularnego dialogu z nimi ze względu na ich specyficzny wkład.

Watykański przedstawiciel w OBWE przypomniał, że Stolica Apostolska zawarła porozumienia z państwami, które w przeszłości przebyły długą drogę, zanim uznały wolność religijną.

Dlatego moja delegacja zachęca do ściślejszej współpracy między rządami a wspólnotami religijnymi, zainteresowanymi wprowadzaniem tego prawa w życie

– powiedział ks. Urbańczyk. Wskazał na potrzebę lepszego uświadomienia sobie, że wolność religijna rozciąga się również na wyznawanie tego, w co się wierzy, na forum publicznym i w środowisku rodzinnym. Rodzicom trzeba pozwolić, by zapewnili dzieciom zgodną ze swymi przekonaniami edukację religijną i moralną.

Ponadto przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zwrócił uwagę na pojawianie się w krajach do niej należących aktów nienawiści i nietolerancji względem nie tylko mniejszości religijnych, ale też coraz częściej chrześcijan. Występuje tam także tendencja do marginalizowania religii w debacie publicznej. Wierzących z powodu ich przekonań dyskryminuje się w pracy zawodowej, nie respektując klauzuli sumienia.

Nowa „poprawność polityczna” bagatelizuje przypadki nietolerancji czy dyskryminacji, gdy dotyczą one chrześcijan, i to nawet w krajach demokratycznych

– powiedział ks. Urbańczyk. Wskazał na niedowartościowanie wkładu instytucji religijnych w społeczeństwo. Przypomniał przy tym, że Akt Końcowy z Helsinek zapewniał organizacjom religijnym swobodę prowadzenia działalności charytatywnej, oświatowej i społecznej.

Próby przyćmienia roli religii w życiu publicznym – stwierdził watykański przedstawiciel w OBWE – wiążą się nie tylko z redukowaniem pojęcia natury osoby ludzkiej, ale przytłumiają też rozwój autentycznego pokoju” i godzą w sprawiedliwość społeczną. „Obrona transcendentnej wizji osoby ludzkiej, która wychodzi poza wymiar czysto materialny, służy dobru wspólnemu wierzących i również niewierzących. Właściwe rozumienie wolności religijnej obejmuje, zarówno na płaszczyźnie indywidualnej jak zbiorowej, nie tylko tzw. „wolność kultu”, ale też swobodę działania zgodnie z własnym sumieniem i publicznego wyrażania swych poglądów

– dodał, przemawiając w Wiedniu, ks. Urbańczyk.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „OBWE alarmuje: Dyskryminacja chrześcijan w Europie jest bagatelizowana!

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 3. Wizja pisze:

  Chrześcijanin to potencjalny ekstremista ?
  …………… Uczniowie, którzy niepochlebnie wyrażają się o homoseksualizmie, powinni zostać potraktowani przez szkołę jako potencjalni ekstremiści – wynika z nowych wytycznych brytyjskiego Ministerstwa Oświaty. Rząd Davida Camerona musi walczyć z rodzimym islamskim ekstremizmem. Głównym tego narzędziem ma być edukacja, która do tej pory słabo wywiązywała się z tej roli, o czym świadczy ubiegłoroczny skandal, zwany „koniem trojańskim”…………..
  http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,22639,chrzescijanin-to-potencj

  Polubienie

 4. Wizja pisze:

  Jordania proponuje wpisać miejsce chrztu Jezusa na listę UNESCO >
  ……………..Muzułmańska Jordania proponuje wpisać na Listę światowego dziedzictwa UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) miejsce chrztu Jezusa w Jordanie. Lista ta liczy obecnie 1007 obiektów objętych szczególną ochroną ze względu na ich unikatową wartość dla kultury bądź przyrody. Jordański minister turystyki i zabytków Nayef Al Fayez zapowiedział, że przedstawi Betanię jako jedną z 37 tegorocznych kandydatur, które zostaną rozpatrzone przez międzynarodowy komitet, mający się zebrać 8 lipca w Bonn. ………..
  http://chrzescijanin.pl/jordania-proponuje-wpisac-miejsce-chrztu-jezusa-na-liste-unesco/

  Polubienie

 5. Mary E. pisze:

  Antychrześcijańskie oblicze Europy

  Image

  Chrześcijanie są dyskryminowani ze względu na wiarę nie tylko w Azji, Afryce, czy na Bliskim Wschodzie, ale także w Europie Zachodniej. Tylko od początku bieżącego roku wiedeński „Ośrodek dokumentacji nietolerancji oraz dyskryminacji chrześcijan” zarejestrował 12 takich przypadków. Miały one miejsce we Francji, Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji i w Niemczech.

  Tylko od początku bieżącego roku wiedeński „Ośrodek dokumentacji nietolerancji oraz dyskryminacji chrześcijan” zarejestrował 12 takich przypadków. We Francji z premedytacją uszkodzono dość ciężko trzy kościoły. Ofiarą wandali stały się świątynie w Gensac w południowej Francji oraz w departamencie Haute-Saône, natomiast w Aibre w zachodniej Francji podpalono wiejski kościół. W hiszpańskiej Maladze na murach czterech kościołów katolickich wymalowano hasła proaborcyjne i zniszczono urządzenia kościelne. W Belgii zniszczono żłobek wystawiony przed jednym z kościołów na czas Bożego Narodzenia, a w bawarskim Neumarkt nieznani sprawcy sprofanowali cmentarz. Powyrywali z grobów drewniane krzyże i wbili je odwrotnie w ziemię. Jak twierdzi policja, mogło to świadczyć o satanistach.

  W Perth w Szkocji został zatrzymany uliczny kaznodzieja Tony Milano z USA. Powodem zatrzymania był fakt, że Milano głosił, iż według Biblii czynny homoseksualizm jest grzechem. Natomiast w Bazylei (Szwajcaria) w każdą sobotę muzułmanie rozdawali publikacje Centralnego Biura Islamskiego w Szwajcarii. Jeden z tekstów wzywał pośrednio do zabijania Żydów i chrześcijan. W Eksjoe na południu Szwecji, mimo wcześniejszej obietnicy, nie przyjęto do pracy chrześcijańskiej akuszerki, ponieważ zastrzegła, że nie będzie uczestniczyła w zabiegach aborcji. W ciągu sześciu lat „Centrum dokumentacji” w Wiedniu zarejestrowało około tysiąca podobnych przypadków.

  Ze względu na powtarzające się napaści na chrześcijan i kościoły w Niemczech przewodniczący Unii Seniorów, Otto Wulff oświadczył, że „czyny karne wobec chrześcijan powinny być w przyszłości tak samo odnotowywane w kryminalistyce, jak ataki na tle antysemickim”. Jego zdaniem, każda osoba ubiegająca się o pozwolenie na pobyt lub na pracę powinna zobowiązać się do przestrzegania wolności religijnej.

  Według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej (OBWE), w 2012 roku w Niemczech popełniono ponad 400 czynów karnych w stosunku do chrześcijan oraz innych religijnych wspólnot nieżydowskich. W tym okresie uszkodzono 19 kościołów i cztery cmentarze.

  W swojej wypowiedzi Wolff przypomniał też, że na świecie ponad 200 milionów chrześcijan w ok. 50 krajach jest dyskryminowanych ze względu na wiarę, czasem płacąc życiem. Zaznaczył, że o tych faktach należy mówić głośno i je potępiać.

  http://www.pch24.pl/antychrzescijanskie-oblicze-europy,20774,i.html
  http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/bez-boga-europa-popadnie-w-nieludzka-utopie,436.html

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 7. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 8. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 9. Wizja pisze:

  http://chrzescijanin.pl/kategoria/ze-swiata/
  na tym portalu systematycznie podają info o prześladowaniach chrześcijan ;

  Polubienie

 10. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 11. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 12. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 13. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.