To jakaś tragikomedia – CBA kupiło program do szpiegowania, który pozwalał „podglądać” CBA


„⋅za pomocą RCS można nadzorować nawet zakodowane kanały komunikacji takie jak Skype, tzw. bezpieczne skrzynki e-mail i narzędzie Pretty Good Privacy do szyfrowania korespondencji. Jak chwalą się twórcy programu – Remote Control System umożliwia śledzenie (w czasie rzeczywistym!) przeglądanych stron internetowych, kasowanych, zamykanych i otwieranych programów, a także uderzeń w klawiaturę.”

http://niezalezna.pl/68808-jakas-tragikomedia-cba-kupilo-program-do-szpiegowania-ktory-pozwalal-podgladac-cba

Dodano: 09.07.2015 [18:36]
To jakaś tragikomedia - CBA kupiło program do szpiegowania, który pozwalał "podglądać" CBA - niezalezna.pl

foto: cba.gov.pl

To się nazywa profesjonalizm polskich służb. Skąd ten sarkazm? Według Radia Zet, Centralne Biuro Antykorupcyjne zapłaciło włoskiemu producentowi za program szpiegujący komputery i smartfony. Ten sam program mógł jednak umożliwić wykradanie informacji z komputerów… agentów CBA!

Portal niezalezna.pl informował już, że Centralne Biuro Antykorupcyjne kupiło trzy lata temu oprogramowanie szpiegujące Remote Control System (RCS) od włoskiej firmy Hacking Team. W lutym 2014 r. jako pierwsza pisała o tym „Gazeta Polska”, powołując się na kanadyjski raport – wówczas rząd nie chciał się przyznać do inwigilowania Polaków przy użyciu RCS. 

Potwierdzenie informacji „GP” nastąpiło przypadkowo. Do internetu wyciekła bowiem lista klientów producenta systemu szpiegującego RCS. Znalazło się na niej… polskie CBA. Z opublikowanych dokumentów wynika, że CBA zakupiło RCS od Hacking Team za 178 tys. euro. RCS – nazywany także „Da Vinci” – to wyrafinowane oprogramowanie szpiegowskie (spyware) służące do atakowania i monitorowania komputerów oraz smartfonów. W przeciwieństwie do innych tego typu programów, za pomocą RCS można nadzorować nawet zakodowane kanały komunikacji takie jak Skype, tzw. bezpieczne skrzynki e-mail i narzędzie Pretty Good Privacy do szyfrowania korespondencji. Jak chwalą się twórcy programu – Remote Control System umożliwia śledzenie (w czasie rzeczywistym!) przeglądanych stron internetowych, kasowanych, zamykanych i otwieranych programów, a także uderzeń w klawiaturę.

To jednak nie koniec rewelacji. Dzisiaj sensacyjne informacje podało Radio Zet: „włoski producent systemów szpiegowskich mógł szpiegować Centralne Biuro Antykorupcyjne”.

Za pomocą programu, który sprzedał CBA. Ma on bowiem „tak zwane „tylne drzwi”, czyli furtkę, dzięki której, bez wiedzy klienta, firma mogła zaglądać do systemu”.

– Firma mogłaby mieć potencjalnie wgląd do czego wykorzystywane są tego typu programy. Czyli choćby sprawdzać kogo i w jakim zakresie inwigiluje CBA –  mówi „Zetce” dr Łukasz Olejnik, specjalista od bezpieczeństwa i prywatności w sieci.

Według Olejnika „używanie tych programów w dalszym ciągu naraża wszystkie śledztwa na wielkie niebezpieczeństwo i dla wszystkich jest to już jasne”. A CBA robiąc dobrą minę do złej gry nie potwierdza i nie zaprzecza, że kupiło program.W oświadczeniu rzecznik zapewnia jedynie, że Biuro działa zgodnie z prawem.

Pisząc półtora roku o tym, że użytkownicy internetu w Polsce są szpiegowani przez polski rząd przy użyciu nowoczesnego oprogramowania z Włoch,”Gazeta Polska” powoływała się na specjalistyczny raport pracowni naukowej Citizen.Lab na Uniwersytecie w Toronto. W dokumencie tym rząd RP znalazł się obok władz takich krajów jak Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Egipt, Etiopia, Kazachstan, Kolumbia, Malezja, Meksyk, Nigeria, Oman, Sudan, Tajlandia i Turcja.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „To jakaś tragikomedia – CBA kupiło program do szpiegowania, który pozwalał „podglądać” CBA

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Oj jak nerwy puszczają….

  Polubienie

 3. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 4. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 5. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 7. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 8. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 9. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 10. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 11. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.