Prawdę powiadali, że Tusk wróci do TenKraju na bladym Grasiu…


Jednak przyczyna zmiany na stanowisku szefa Rady Europejskiej, o której się obecnie mówi, wynika nie tylko z oceny jego działań (czy raczej ich braku), ale także z kalkulacji politycznych największych grup w Parlamencie Europejskim. Socjaliści, którzy są drugą co do wielkości siłą w PE stracą bowiem ważne stanowisko – szefa europarlamentu.

Zgodnie z umową między socjalistami a chadekami pięcioletnia kadencja przewodniczącego Parlamentu Europejskiego jest dzielona po połowie. Socjalista Martin Schulz traci więc w styczniu 2017 roku swoje stanowisko na rzecz chadeka. Wtedy powstanie nierównowaga w układzie sił, bo chadecy wraz z nowym szefem europarlamentu będą mieli aż trzy najważniejsze stanowiska w UE. Chadekami są bowiem także szef KE Jean Claude Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Socjalistką jest szefowa unijnej dyplomacji – Włoszka Federica Mogherini, ale jej stanowisko ma nieco mniejszą wagę.

Gdy stracimy stanowisko szefa PE, na pewno zażądamy rekompensaty– przyznaje Bogusław Liberadzki, eurodeputowany z grupy socjalistów.Trzech chadeków na ważnych stanowiskach, to byłaby zbyt duża nierównowaga.

Gdzie socjaliści będą szukać rekompensaty? Juncker ma 5-letnią kadencję, jest więc nie do ruszenia. Natomiast Tusk jest mianowany na 2 i pół roku jedynie z możliwością przedłużenia o kolejne 2 i pół roku (tak jak było w przypadku docenianego Belga Hermana Van Rompuy’a). Kilku rozmówców z Europejskiej Partii Socjalistycznej przyznało więc w rozmowie ze mną, że socjaliści będą chcieli zmiany na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Tuska zastąpiłby socjalista.Mamy obecnie 11 socjalistycznych rządów, nie może tak być, że nie będziemy odpowiednio reprezentowani w Unii– mówi mi jeden z socjalistów.

W grudniu minie pierwszy rok urzędowania Tuska. Wśród socjalistów da się wyczuć podenerwowanie jego postępowaniem. Przecież on w PE zachowuje się tak jakoby to nie był jego parlament – wyrzuca z siebie urażonym tonem jeden z socjalistów.

Socjaliści nie atakują jednak Tuska na razie otwarcie i bezpośrednio. Ich szef Gianni Pittella tylko raz publicznie skrytykował byłego polskiego premiera za jego nieobecność podczas ważnej debaty w sprawie uchodźców (Tusk miał wytłumaczenie, że był wtedy w Turcji na Bliskim Wschodzie). Jednak współpracownicy Pittelli powiedzieli mi, że jest on urażony tym, iż mimo starań nie udało mu się do tej pory spotkać z Tuskiem.

Były polski premier sprawuje swoją funkcję już prawie rok, jednak ani razu nie spotkał się także do tej pory z całą grupą polityczną socjalistów, mimo że taką tradycje spotkań zapoczątkował jego poprzednik.

Z kolei Paweł Graś (starszy doradca ds. polityki i komunikacji – przyp. red.), który oficjalnie powinien zapewniać kontakty z europarlamentem, jest w ogóle nieznanym eurodeputowanym.Wchodzi i wychodzi razem z Tuskiem, tutaj nie bywa –powiedział mi eurodeputowany z PO.

Tusk nie rozumie wagi europarlamentu, co może go drogo kosztować. Jedyną szansą byłaby dla niego kanclerz Niemiec Angela Merkel, która go promowała na stanowisko szefa RE…

Gniewne pomrukiwania na temat Tuska słychać także ze strony Francuzów i Włochów. Ci pierwsi wciąż mówią, że zachowuje się jakby nadal był polskim premierem. Włosi denerwują się, że nie rozumie ich stanowiska w sprawie uchodźców. W obu tych krajach rządzą socjaliści.

A co na to Tusk?Podkłada się, daje argumenty, że jest nieskuteczny –uważa jeden z moich rozmówców w PE. Może więc także ze względów merytorycznych nie być zgody na przedłużenie mu mandatu. Tusk także rzadko pojawia się w mediach zarówno polskich jak i zagranicznych. Przez cały rok tylko dwa razy spotkał się z polskimi dziennikarzami w Brukseli. Teraz, na tydzień przed wyborami, prawdopodobnie znowu zechce zaistnieć…

http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginion/blogi/news-tusk-straci-funkcje-o-tym-spekuluje-bruksela,nId,1904768

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

30 odpowiedzi na „Prawdę powiadali, że Tusk wróci do TenKraju na bladym Grasiu…

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

  • Wizja pisze:

   Rudy poleci z hukiem ale ma trochę ” zasług” > bo jak wytłumaczyć zachowanie „Radnych Europy” i ich zdumiewającą decyzję :
   Biuro Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podjęło decyzję o zignorowaniu ponad 224 tysięcy podpisów zebranych pod petycją przeciwko praktykom uśmiercania lub porzucania bez opieki dzieci urodzonych żywo w wyniku późnej aborcji…………cd
   http://niezalezna.pl/71939-ignorancja-rady-europy-podpisy-do-kosza
   ………..afirmują horror ? a nawet ” wdrażają” go ?

   Polubienie

 3. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 4. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 5. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 7. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 8. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 9. zenobiusz pisze:

  Możliwość obserwowania @_Nowoczesna i czytania tweetów @_Nowoczesna została zablokowana dla Twojego konta. Dowiedz się więcej

  Polubienie

 10. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 11. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 12. zenobiusz pisze:

  https://twitter.com/eucopresident

  Nagła aktywność na koncie.Napił się z Grasiem ???

  Polubienie

 13. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 14. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 15. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 16. zenobiusz pisze:

  Możliwość obserwowania @anneapplebaum i czytania tweetów @anneapplebaum została zablokowana dla Twojego konta. Dowiedz się więcej

  Polubienie

 17. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 18. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 19. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 20. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 21. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 22. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 23. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.