Etna Przebudzenie


Pierwsza od dwóch lat

Wulkan Etna przebudził się po blisko dwóch latach. W nocy z 2 na 3 grudnia doszło do potężnej erupcji magmy oraz popiołu z krateru Voragine. Do tej pory uważano, że to najmniej aktywny krater wulkanu. Erupcja była krótka, jednak bardzo intensywna. Po wybuchu popiół i dym zaciemnił niebo nad Kalabrią i Cieśniną Mesyńską. Aktywność wulkanu rejestrowano już od miesiąca.

Wulkan Etna wciąż dymi. Sycylia sparaliżowana

05-12-2015 16:14

RUCH LOTNICZY W KATANII ZOSTAŁ WSTRZYMANY

Wulkan Etna wciąż dymi. Sycylia sparaliżowana

Etna wybuchła po raz drugi

NASA, Twitter / @HuffPostUK, @EtnaLive

W sobotę kolejny dzień z rzędu Etna na Sycylii wyrzuca tumany popiołu wulkanicznego. Obecna aktywność została uznana przez naukowców za najgwałtowniejsze zjawisko o charakterze eksplozywnym od 20 lat. Chmura dymu i popiołu okryła pobliskie miasto Giarre. W związku z żywiołem zamknięto lotnisko w Katanii.

Po czwartkowej erupcji, Etna w piątek wybuchła po raz drugi. Do eksplozji doszło w piątek z 2 na 3 w nocy. Etnę monitoruje włoski instytut geofizyczny – Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV). W sobotę poinformowali, że jej aktywność nie słabnie.

Fontanna lawy

Wiatr przeniósł wydostający się z wulkanu popiół na południe. Chmura dymu i pyłu widoczna była także z regionu Kalabria w południowych Włoszech.

Aktywność o podobnej sile zanotowano tam ostatnio na przełomie 1991 i 1992 roku. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość 13 kilometrów. Wulkanolodzy zwrócili też uwagę na wyjątkowo dużą ilość magmy wulkanicznej, która wydobywa się na zewnątrz.

Zamknięto lotnisko, ograniczono ruch

Podobnie jak w piątek, także w sobotę zamknięte jest lotnisko w Katanii, jedno z największych na Sycylii. Loty skierowano do portu lotniczego Palermo.

W gminie Giarre na Sycylii ograniczono prędkość poruszania się pojazdów do 30 km/h, ponieważ chmura popiołu ograniczyła widzialność i przysporzyła wiele utrudnień podróżującym. Władze gminy wszczęły akcję oczyszczania ulic z zalegającego na nim warstwy popiołu.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/wulkan-etna-wciaz-dymi-sycylia-sparalizowana,187590,1,0.html

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

57 odpowiedzi na „Etna Przebudzenie

  1. zenobiusz pisze:

    trzęsienia ziemi i wybuchy! etna jest odczuwalne w każdym calu!

    Polubienie

  2. zenobiusz pisze:

    Lawa tuż pod powierzchnią spala ściółkę.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.