Międzymorze staje się faktem.


 

Międzymorze staje się faktem. Powstaje nowy sojusz

W ubiegłym roku podczas 70. posiedzenia sesji Zgromadzenia ONZ doszło do pierwszych rozmów państw grypy „Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne”. Obecnie wykonywane są kolejne kroki w celu zacieśnienia współpracy pomiędzy poszczególnymi państwami.

Fot. Wikimedia Commons

Fot. Wikimedia Commons

Do grupy krajów, które chcą wspólnie współpracować należą: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Słowenia i Austria. Liderzy wyżej wymienionych państw podczas 7o posiedzenia sesji Zgromadzenia ONZ wykorzystali czas, aby omówić wstępne szczegóły tego przedsięwzięcia.

Prezydencki doradca do spraw międzynarodowych Krzysztof Szczerski wyjaśnił stanowisko zaprezentowane przez Andrzeja Dudę. – Prezydent mówił o trzech warunkach. O politycznym zaufaniu, żeby kraje się na siebie orientowały. Drugim warunkiem jest strategiczne planowanie. Mamy ostatnią szansę, żeby wykorzystać dla połączonej Europy Środkowo-Wschodniej pieniądze płynące z Unii Europejskiej. Andrzej Duda powiedział, ze musimy z unijnej perspektywy finansowej wyjść jako wspólnota, łańcuch państw połączonych politycznie-strategicznie i biznesowo – stwierdził. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o wspólne wykorzystywanie środków na infrastrukturę, która połączy kraje na osi Północ – Południe. – Trzeci warunek polega na tym, żeby wszystkie inicjatywy spinały się finansowo – dodał.

Prezydent Chorwacji odwołuje się do XIX wiecznej koncepcji Międzymorza. W ramach jednej wspólnoty monarchii habsburskiej żyli Chorwaci nad Adriatykiem i Polacy w Krakowie.

Kolinda Grabar-Kitarović widzi Europę Wschodnią jako wspólnotę bezpieczeństwa politycznego i energetycznego. Zauważa również szansę w możliwościach wymiany gospodarczej pomiędzy poszczególnymi krajami. – Zbyt długo koncentrowaliśmy się na wzmacnianiu relacji między wschodem a zachodem, zaniedbując te między północą a południem. Europa Środkowa od Adriatyku po Bałtyk i od Morza Czarnego po Bałtyk stoi przed podobnymi wyzwaniami gospodarczymi i geopolitycznymi – powiedziała prezydent Chorwacji.

W ostaniem czasie możemy również zauważyć wzrost znaczenia Grupy Wyszehradzkiej. Członkowie grupy wyszehradzkiej wraz z Macedonią, Serbią i Słowenią uzgodnili wspólne stanowisko dotyczące przyjmowania imigrantów.zemysłu

Współpraca w ramach sojuszu ABC rozkwita też w zakresie polityki gospodarczej i bezpieczeństwa. Minister obrony narodowej Litwy zaproponował stworzenie wspólnej obrony przeciwlotniczej wraz z Łotwą, Estonia i Polską. Obecnie w tej kwestii trwają rozmowy. Podczas spotkania czeskiego ministra do spraw przemysłu z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim  uzgodniono szczegóły dotyczące budowy gazociągu pomiędzy Polską a Czechami. „Na obszarze obu państw infrastrukturą ma stanowić element Korytarza Północ-Południe integrującego systemy gazowe krajów wyszehradzkich i Chorwacji. Dzięki planowanym inwestycjom Czechy uzyskają dostęp do polskiego terminala LNG”.

Tak więc realizacja koncepcji Międzymorza staje się faktem.

Źródło: lekkopolitycznie.pl

Międzymorze staje się faktem. Powstaje nowy sojusz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

52 odpowiedzi na „Międzymorze staje się faktem.

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 3. zenobiusz pisze:

  Ukraińscy nacjonaliści z Prawego Sektora oraz batalionów „Ajdar” i „Azow” zablokowali w Niżnich Worotach na Zakarpaciu 50 rosyjskich ciężarówek jadących do Europy. Akcja rozszerza się na Obwody Lwowski i Wołyński.

  „Zablokowaliśmy na przełęczach wszystkie drogi przez Zakarpacie prowadzące do granicy. „Bardzo grzecznie mówimy rosyjskim kierowcom, że muszą nas zrozumieć: w czasie wojny, którą prowadzi z nami Rosja nie możemy pozwolić, żeby towary okupanta jechały przez nasze terytorium do Europy” – mówi aktywistka Ałła Chajatowa.

  „Przepuszczamy natomiast rosyjskie ciężarówki, które wracają do Rosji z Europy. Proszę bardzo: zatankujcie u nas, zostawcie pieniądze i jedźcie sobie do Rosji. I najlepiej nigdy już tu nie wracajcie” – dodaje działaczka. Bez problemu przepuszczane są w obie strony ciężarówki z numerami z Polski, Łotwy, Litwy, czy Białorusi.

  Część rosyjskich kierowców zachowuje się spokojnie – po dojechaniu do blokady zawracają. Niektórzy reagują jednak agresywnie. Jedna z ciężarówek próbowała staranować blokadę i przedrzeć się do granicy, ale została zatrzymana siłą i zmuszona do zawrócenia.

  Początkowo uczestnicy akcji nazwali ją „Uprzejmą Blokadą” parodiując rosyjskich „Uprzejmych Ludzi”, jak w Rosji nazywane są „zielone ludziki” z kałasznikowami, czyli oddziały rosyjskie, które dokonały aneksji Krymu. Teraz nazwę akcji zmieniono na „Niedźwiedzia Blokada” na cześć niedźwiedzia widniejącego w zakarpackim herbie.

  W piątek rano blokada rozszerzyła się z Zakarpacia na Obwody Lwowski i Wołyński. Wraz z Prawym Sektorem drogi blokują ochotnicy z ukraińskich batalionów „Ajdar” i „Azow”, z organizacji „Karpacka Sicz”, zdemobilizowani weterani wojny w Donbasie, aktywiści „Automajdanu” i „Samoobrony Wołynia”. Zablokowane jest m.in. przejście z Białorusią Domanowo.

  W obecnej sytuacji zablokowanie rosyjskiego tranzytu przez Ukrainę stanowi dla Rosji bardzo poważny problem. Przypomnijmy bowiem, że i tak nie mogą oni jechać do Europy przez Polskę po tym jak polsko-rosyjskie rozmowy o przewozach drogowych utknęły w martwym punkcie.

  Kreml zażądał opuszczenia Rosji przez polskich przewoźników, a w odpowiedzi strona polska nie wpuszcza rosyjskich ciężarówek. W wyniku ukraińskiej blokady nie mogą one teraz również ominąć naszego kraju przez Ukrainę.

  Prawdopodobnie zmusi to w końcu Rosjan do ustępstw. Właśnie przysłali oni do polskiego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pismo, w którym obiecują, że wprowadzone w Rosji prawo dyskryminujące naszych przewoźników zostanie zmienione w ciągu dwóch miesięcy.
  http://kresy24.pl/77891/50-ciezarowek-z-rosji-zatrzymanych-sila-niedzwiedzia-blokada-pomoze-polsce-wymusic-ustepstwa-kremla-foto/

  Polubienie

 4. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 5. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 7. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 8. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 9. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 10. zenobiusz pisze:

  Polubienie

  • Wizja pisze:

   …”Mamy ostatnią szansę, żeby wykorzystać dla połączonej Europy Środkowo-Wschodniej pieniądze płynące z Unii Europejskiej…………………”
   Idea jest realna w ” ufnej ” teorii , zawsze znajdzie się dominant – państwo lub jakiś komandor Vader, który uzna swój naród lub / i / siebie za predystynowany do przywództwa . I się zacznie bo mężczyźni nie lubią czynić sobie Ziemi poddaną – w sposób pokojowy , harmonijny i na dodatek ” w trudzie” bezpośrednim . Ktoś chce coś dopowiedzieć ? Nno.

   Polubienie

   • michael2016 pisze:

    Czy tylko mężczyźni? A pani Angela?

    Polubienie

    • Wizja pisze:

     Czy to pewne …….? Że to pani ? Zresztą tak funkcjonują kobiety , które zaprogramowały się niefortunnie na ” dorównanie ” mężczyznom ./ lub zaprogramowano je decyzja odgórną /. Dorównywanie zwiększa tym samym liczbę lordów Vaderów .

     Polubienie

 11. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 12. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 13. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 14. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 15. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 16. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 17. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 18. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 19. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 20. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 21. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 22. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 23. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 24. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 25. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 26. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 27. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 28. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 29. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 30. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 31. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 32. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 33. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 34. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 35. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 36. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 37. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 38. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 39. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 40. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 41. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 42. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 43. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 44. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 45. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 46. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.