Rzeczpospolita Przenajświętsza zmartwychwstaje. !!! Dożyłem !!! Dożyliśmy !!!Литва запропонувала об’єднатися з Україною, Білоруссю та Польщею для боротьби з Кремлем


Фото: bramaby.com

У Литві запропонували об’єднатися з Україною, Білоруссю і Польщею для боротьби з Кремлем. Концепція міжмор’я може стати дієвою відповіддю «Русскому міру».

Про це в інтерв’ю Delfi заявив куратор проекту Intermarium (міжмор’я), історик Альвідас Нікжентайтіс, передає Politeka.

За його словами, на сьогодні існує кілька типів такого геополітичного союзу: Intermarium – від Балтійського до Чорного моря; польська концепція АБЧ – Адріатичне, Балтійське і Чорне моря; концепція поляка Єжи Гедройца – Україна, Литва, Білорусь.

«Для мене ж Intermarium найбільш близький за змістом до концепції Гедройца. Він навіть міркував про те, яким у цьому регіоні має бути порядок після падіння комунізму і СРСР. Його ідея полягала в тому, що без демократичних держав в Україні, Білорусі та Литві не може існувати і незалежна Польща. Тому, що стосується мене, то з точки зору Литви я можу сказати те ж саме: без демократичної Польщі, України і Білорусі не може бути і вільної, демократичної Литви», – підкреслив історик.

Нікжентайтіс висловив надію, що з часом до Intermarium, крім українців і поляків, приєднається і Білорусь.

«І якщо говорити про ситуації, що змінилася, ми не можемо забувати про фактор Росії. Все ж Росія з анексією Криму зробила те, що ніхто в XX і XXI столітті не очікував. Ніхто не очікував, що можна силою змінювати міждержавні кордони, і в цьому випадку сумне минуле першої половини двадцятого століття нас наздоганяє, змушує думати і шукати можливі альтернативи на «чорний день», – зазначив він. Читайте більше тут: http://zik.ua/news/2016/12/29/lytva_dlya_borotby_z_kremlem_proponuie_obiednannya_z_ukrainoyu_bilorussyu_ta_1017505

Na Litwie oferowane do przyłączenia się Ukrainy, Białorusi i Polski do czynienia z Kremlem. Międzymorze koncepcja może stać się skuteczną odpowiedzią „rosyjski jako”.

W rozmowie z Delfi powiedział kurator Międzymorze (Międzymorze) Alvidas Nikzhentaytis historyk, donosi Politeka .

Według niego, dziś istnieje kilka rodzajów tego geopolitycznego sojuszu: Międzymorze – od Bałtyku do Morza Czarnego; Polska koncepcja ABCH – Adriatyk, Bałtyk i Morze Czarne; Polak Jerzy Giedroyc koncepcja – Ukraina, Litwa, Białoruś.

„Dla mnie, Międzymorze najbliżej znaczeniowo do pojęcia Giedroycia. On nawet rozmawialiśmy o tym, jak w tym regionie powinna być kolejność po upadku komunizmu i Związku Radzieckiego. Jego pomysłem było to, że nie ma demokracji na Ukrainie, Białorusi i Litwie nie może istnieć niepodległej Polski. Bo dla mnie, jeśli chodzi o Litwę, mogę powiedzieć to samo: bez demokratycznej Polski, Ukrainy i Białorusi nie może być wolna, demokratyczna Litwa „- powiedział historyk.

Nikzhentaytis wyraził nadzieję, że w czasie Międzymorze, oprócz Polski i Ukrainy, a dołączą Białoruś.

„A mówiąc o zmienionej sytuacji, nie możemy zapomnieć o czynnik. Jednak rosyjska aneksji Krymu, co zrobił nie oczekuje nikt w XX i XXI wieku. Nikt nie spodziewał się, że jest możliwe, aby zmienić granice państwowe mocy, w którym to przypadku smutna przeszłość pierwszej połowie XX wieku wyprzedza nas, każe nam myśleć i szukać możliwych alternatyw dla „deszczowy dzień” – powiedział. Читайте більше тут: http://zik.ua/news/2016/12/29/lytva_dlya_borotby_z_kremlem_proponuie_obiednannya_z_ukrainoyu_bilorussyu_ta_1017505

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nawrócenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

29 odpowiedzi na „Rzeczpospolita Przenajświętsza zmartwychwstaje. !!! Dożyłem !!! Dożyliśmy !!!Литва запропонувала об’єднатися з Україною, Білоруссю та Польщею для боротьби з Кремлем

 1. Rubb pisze:

  Taki sojusz jest logiczny ale bez poważnego zagrożenia małe szanse na jego realizację

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 3. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 4. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 5. zenobiusz pisze:

  Jagiellonia.org / Joinfo.ua

  CZYTAJ TEŻ:

  Tarcza Europy

  Blok państw Międzymorza

  Stratfor: Rosję czeka upadek, Polskę rozkwit

  Projekt Intermarium a klęska europejskiej federacji

  Cezary Krysztopa: Nie ma alternatywy dla ABC, V4, Międzymorza

  „Międzymorze” prof. Chodakiewicza. „Ma szansę stać się manifestem politycznym całego pokolenia”

  Prof. Bartosz Jastrzębski: Idea Międzymorza w świetle myśli politycznej Adolfa Bocheńskiego

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

  • zenobiusz pisze:

   Na linii Moskwa – Mińsk poszło na noże. Białoruskie media ujawniają kulisy zaskakującej decyzji prezydenta Łukaszenki.

   Aleksander Łukaszenka kompletnie zaskoczył Kreml i nieoczekiwanie zbojkotował posiedzenie Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej w Petersburgu, odmawiając przyjazdu do Rosji. Wszystko wskazuje, że w czasie jego nieobecności Moskwa planowała dokonanie na Białorusi przewrotu.
   Białoruskie portale niezależne piszą o udaremnionej próbie dokonania zamachu stanu przez rosyjskie służby na Białorusi, która kompletnie uszła uwadze światowych mediów. Gdyby ten przewrót się powiódł Polska od dwóch dni sąsiadowałaby już prawdopodobnie na Wschodzie z Federacją Rosyjską.
   „Niewiele osób zwróciło uwagę na wypowiedź Aleksandra Łukaszenki, który oświadczył, że nie pojedzie do Petersburga, gdyż musi zapewnić bezpieczeństwo Białorusi w czasie Bożego Narodzenia i Nowego Roku” – zauważa koordynator największej opozycyjnej organizacji „Europejska Białoruś” Dmitrij Bondarenka cytowany przez Charter97.org.
   Według jego informacji, Łukaszenka odmówił wyjazdu do Rosji z obawy przed zamachem stanu planowanym przez Rosję w czasie jego nieobecności. Jednocześnie białoruski prezydent przeprowadził pilną naradę z całym dowództwem wojska i wszystkimi szefami służb specjalnych Białorusi.
   „Prawdopodobnie wiedział, że w czasie jego nieobecności był planowany przewrót państwowy” – twierdzi jeden z liderów białoruskiej opozycji. Jego zdaniem, świadczy o tym szereg niespodziewanych zmian kadrowych dokonanych przez Łukaszenkę na najwyższym szczeblu władzy.
   Przypomnijmy, że zdymisjonowani zostali m.in. szef Administracji Prezydenta i jego zastępca. Ponadto Łukaszenka usunął ze stanowisk wiceszefa Sztabu Generalnego, wiceministra MSW oraz szefa Służby Bezpieczeństwa Prezydenta, a także jednego z najbardziej dotychczas zaufanych swoich ludzi – byłego ministra obrony i szefa Straży Granicznej Leonida Malcewa.
   Odmowa przyjazdu Łukaszenki do Petersburga kompletnie zaskoczyła obserwatorów – nigdy wcześniej białoruski prezydent nie bojkotował takich posiedzeń najwyższych władz Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej – federacji krajów post-sowieckich, którą faktycznie rządzi Rosja.
   Komentując nieobecność białoruskiego prezydenta rzecznik Władmira Putina – Dmitrij Pieskow zapewnił, że „nie przeszkodziło to w przyjęciu wspólnego Kodeksu Celnego Wspólnoty” i dalszej integracji na post-sowieckim obszarze.
   Z kolei w rosyjskich mediach, nie tylko nacjonalistycznych, raz po raz pojawiają się ostrzeżenia i groźby pod adresem Białorusinów i Białorusi, aby „nie szli tą samą drogą co Ukraińcy na Majdanie”. Według nieoficjalnych informacji, kilka dni temu w ręce Łukaszenki wpadły dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że Moskwa planuje odsunąć go od władzy.
   Według Bondarenki, na Kremlu zapadła już decyzja o usunięciu Łukaszenki. „Jego los jest przesądzony” – twierdzi lider opozycji i przewiduje, że w najbliższym czasie białoruski prezydent może ogłosić w kraju stan wyjątkowy. Paradoksalnie – jego najbliższym sojusznikiem przy odpieraniu rosyjskiej agresji może się okazać właśnie białoruska opozycja.
   Dodajmy, że już w lipcu br. Aleksander Łukaszenka ostrzegł, iż próby dokonania zbrojnego przewrotu na Białorusi „będą bezwzględnie zwalczane”. Przypomniał też nieudany prorosyjski przewrót w Kazachstanie. „Nie jest nam to potrzebne. To zaraza! To choroba!” – podkreślił. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie białoruskie służby aresztowały też kilku prorosyjskich blogerów i aktywistów.
   W ostatnich dniach obawy przed zbrojną aneksją Białorusi przez Rosję nasiliły się po tym jak okazało się, że pod pozorem wspólnych manewrów wojskowych na początku w 2017 r. armia rosyjska zamierza przerzucić na Białoruś co najmniej dwie dywizje wojska. Zobacz: Aneksja Białorusi? Tysiące wagonów z wojskiem Rosji jedzie na zachód!

   Polubienie

 7. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 8. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 9. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 10. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 11. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 12. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 13. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 14. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 15. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 16. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 17. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 18. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 19. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 20. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 21. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 22. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 23. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 24. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 25. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 26. zenobiusz pisze:

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.