Reaktor jądrowy wybuchł na Morzu Białym. Komisja Państwowa bada skalę katastrofy


Kierownictwo centrum nuklearnego w Sarowie opowiedziało sensacyjną historię o tragedii pod Severodvinskiem. Fizycy zniszczyli stanowisko Ministerstwa Obrony i Rosatom, mówiąc: reaktor jądrowy wybuchł na Morzu Białym.

Oficjalne oświadczenie Rosyjskiego Federalnego Centrum Jądrowego – Wszechrosyjskiego Instytutu Badań Naukowych Fizyki Doświadczalnej (RFNC-VNIIEF) zostało opublikowane 11 sierpnia na stronie internetowej gazety informacyjnej miasta Kolyuchiy Sarov. Był także pokazywany w lokalnej telewizji. Przyczyną śmierci naukowców-badaczy była eksplozja małego reaktora jądrowego, który jest częścią silnika obiektu wojskowego. Mówił o tym dyrektor RFNC-VNIIEF, Valentin Kostyukov i dyrektor naukowy centrum, Wiaczesław Sołowiew.


Obejrzyj w nowym oknie wideo z sarov.info

 


„Pięciu naukowców testujących RFNC zmarło, trzech jest w stanie umiarkowanym, ich życie jest w niebezpieczeństwie”, powiedział Kostikov. Wiadomość wideo została nagrana w studiu kanału Sarov „Channel-16” na tle zasłon żałobnych. Atmosfera odpowiada znaczeniu rozmowy. Szef centrum nuklearnego powiedział, że tragedia nie wydarzyła się na wybrzeżu składowiska odpadów, jak wcześniej twierdziło Ministerstwo Obrony, ale na Morzu Białym. Powiedział, że przygotowania do testowania nowej broni trwały ponad rok.

„Ci ludzie wielokrotnie brali udział w podobnej podobnej pracy i zawsze uzyskują wynik.Nastąpił łańcuch tragicznych wypadków, niepewności … Według wstępnej analizy widzieliśmy, że oni (martwi. – Ok. Red.) Walczyli, by wziąć sytuację w ręce. Ale niestety to nie zadziałało ”, powiedział Kostyukov i dodał:„ Nie byliśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, nie byliśmy w stanie tak głęboko spojrzeć, aby uzyskać wynik ”.

Według niego komisja państwowa pracuje obecnie w regionie Archangielska, badając wszystkie okoliczności katastrofy.

Zastępca dyrektora RFNC, członek korespondent RAS Alexander Chernyshev potwierdził informacje o krótkoterminowym skoku radioaktywnym w mieście Severodvinsk, położonym 30 km od miejsca wypadku.

„Co się stało, ten nieprzewidywalny scenariusz się spełnił. Nie do tej pory jest Severodvinsk, nasi ludzie są tam obecni, nasi eksperci dokonują pomiarów. Dzięki bezpośrednim pomiarom w Sevmash ustalono, że wzrost tła promieniowania był dwa razy i trwał nie dłużej niż godzinę. Ani nasi eksperci, ani eksperci zewnętrzni nie zarejestrowali żadnych pozostałości skażenia radioaktywnego ”- zapewnił naukowiec.

Najbardziej niepokojący szczegół zgłosił nadzorca naukowy RFNC Wiaczesław Sołowiew.Był trzeci i na początek określił, że badania i rozwój w interesie Ministerstwa Obrony prowadzone są w ramach programu naukowego Centrum Jądrowego w Sarowie.

„Jednym z kierunków jest tworzenie małych źródeł energii przy użyciu radioaktywnych materiałów rozszczepialnych”, powiedział, zauważając, że takie zmiany nie dotyczą tylko Rosji – w ubiegłym roku amerykańscy naukowcy przetestowali niewielki reaktor jądrowy o mocy kilku kilowatów.

„Teraz próbujemy to rozgryźć, ściśle współpracując z komisją państwową, analizując cały łańcuch wydarzeń, aby ocenić skalę wypadku i zrozumieć jego przyczyny, aby wykluczyć możliwość wystąpienia takich wypadków w przyszłości” – powiedział Wiaczesław Sołowiew.

Pomimo szokującej szczerości fizycy nie powiedzieli, na jaką broń pracowali badacze. W lipcu ubiegłego roku Kommersant  napisał, że Centrum Jądrowe w Sarowie wraz z Jekaterynburgiem OKB Novator uczestniczyło w tworzeniu nieograniczonego zakresu rakiet międzykontynentalnych. W komunikacie z marca 2018 r. Prezydent Władimir Putin mówił o rakiecie na paliwo jądrowe. Później otrzymała imię „Petrel” .

W lipcu 2018 r., Prawie rok temu, Ministerstwo Obrony ogłosiło przygotowanie „prób w locie próbek eksperymentalnych ulepszonego projektu rakiety wycieczkowej”. „Nisko latający, niepozorny pocisk wycieczkowy z głowicą nuklearną o prawie nieograniczonym zasięgu, nieprzewidywalnej drodze lotu i możliwości ominięcia linii przechwytujących, jest niewrażliwy na wszystkie istniejące i obiecujące systemy obrony przeciwrakietowej i obrony powietrznej”, departament wojskowy ujawnił istotę Petrela „.

Wybuch na poligonie morskim w pobliżu miejscowości Nenoksa nastąpił 8 sierpnia.Władze regionu Archangielsk poinformowały o krótkotrwałym skoku promieniowania, ale później wiadomość została usunięta . Według oficjalnej wersji Ministerstwa Obrony tragedia wydarzyła się podczas „testów płynnego układu napędowego”. Według doniesień medialnych, silnik rozruchowy Burevestnik jest paliwem stałym, a silnik marszowy to samolot nuklearny.

Na prośbę wojska obszar Morza Białego sąsiadujący z miejscem wybuchu jest zamknięty do wysyłki do 10 września. Całkowita powierzchnia obszaru ograniczonego wynosi około 230 kilometrów kwadratowych. Komisja ratunkowa poinformowała, że ​​tło promieniowania w pobliżu składowiska odpadów jest zgodne z normą . Apteki Severodvinsk i Archangielsk odnotowały wzrost zapotrzebowania na jod.fontanka.ru/2019/08/08/142/ Ofiary wybuchu zabrano do stolicy medycyny nuklearnej w stolicy. Według naocznych świadków rannych przewieziono w kombinezonach przeciwchemicznych, drzwi reanimobilu owinięto folią .

W pierwszych godzinach po wybuchu departament wojskowy zgłosił obrażenia „sześciu przedstawicieli Ministerstwa Obrony i dewelopera”. W przyszłości nie otrzymano żadnych informacji o losach personelu wojskowego. Do tej pory nie ma dokładnych danych na temat liczby rannych i zmarłych. Media podały, że do szpitala zabrano co najmniej 12 osób.

RFNC-VNIIEF 11 sierpnia wymienił nazwiska zmarłych naukowców: Aleksieja Wyszyna, Jewgienij Koratajewa, Wiaczesława Lipsheva, Siergieja Piczugina i Władysława Janowskiego. Do Prezydenta wysłano propozycję nagrodzenia testerów. 12 sierpnia nastąpi pożegnanie z fizykami. W ZATO Sarow zadeklarował dwudniową żałobę.

Julia Nikitina, Ivan Baranov, Fontanka.ru

https://m.fontanka.ru/2019/08/12/001/

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Reaktor jądrowy wybuchł na Morzu Białym. Komisja Państwowa bada skalę katastrofy

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. pielgrzym pisze:

  Idzie Nowe.

  Polubienie

 3. pielgrzym pisze:

  Skutkiem olśnienia ówczesnej klarownej hermetyczności, wyłącznie wyrafinowanym wyrachowaniem skrajnie wartościowym basztową obłudą liter podszyty.

  Polubienie

 4. pielgrzym pisze:

  V

  Polubienie

 5. pielgrzym pisze:

  7

  Polubienie

 6. pielgrzym pisze:

  ‚aurora’

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.