NATO wycofa samoloty z państw bałtyckich? „Zły sygnał dla Moskwy”.Nowe katastofy?


Rosyjski bombowiec spadł na ziemię. Są zabici

http://www.fakt.pl/wydarzenia/rozbil-sie-rosyjski-bombowiec-taktyczny-su-24m-iloci-zgineli,artykuly,557218.html

Katastrofa bombowca strategicznego Tu-​95 w Rosji. Trwa czarna seria w rosyjskim lotnictwie

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Katastrofa-bombowca-strategicznego-Tu-95-w-Rosji-Trwa-czarna-seria-w-rosyjskim-lotnictwie,wid,17705962,wiadomosc.html?ticaid=11557f

W Kraju Chabarowskim rozbił się bombowiec strategiczny rosyjskich sił powietrznych. Samolot Tu-95 spadł w bezludnym rejonie, około 80 kilometrów od Chabarowska. Dwie osoby z siedmioosobowej załogi nie żyją To już szósty tego lata wypadek rosyjskiego samolotu wojskowego.

NATO wycofa samoloty z państw bałtyckich? „Zły sygnał dla Moskwy”

Zmniejszając zakres misji Baltic Air Policing państwa Paktu mogą – zapewne wbrew intencjom – wysłać Rosji sygnał słabości, gdyż w ten sposób już i tak niewielka misja zostanie ograniczona. Z kolei Moskwa wciąż nie zaprzestała działań, jakie przyczyniły się do rozpoczęcia procesu wzmocnienia wschodniej flanki (aneksja Krymu, wprowadzenie wojsk na Ukrainę, łamanie porozumień rozbrojeniowych). Kontynuowane są również loty dużych formacji wojskowych w pobliżu granic krajów bałtyckich.

Warto także zauważyć, że lotnictwo NATO jest obecnie zaangażowane również w innych obszarach – w pierwszym rzędzie w działania przeciwko tzw. państwu islamskiemu. Operacje prowadzą, oprócz samolotów z USA, także maszyny francuskie, brytyjskie, duńskie, holenderskie czy kanadyjskie. Uczestniczyła w nich również Belgia. Wszystkie wymienione państwa brały udział w Baltic Air Policing.

Nie można więc wykluczyć, że na decyzję Paktu wpływ wywarło także obciążenie sojuszniczego lotnictwa bombardowaniami terrorystów z IS. Ewentualne trudności w utrzymaniu w zagrożonym obszarze – w sposób ciągły – zaledwie około jednej eskadry myśliwców, mogą świadczyć jednak o ograniczonym poziomie zdolności lotnictwa NATO. Nie ulega natomiast wątpliwości, iż znaczny, negatywny wpływ na możliwości sił powietrznych Sojuszu wywarły cięcia budżetowe i redukcje strukturalne, jakie miały miejsce w ostatnich latach.

Ograniczenie zakresu misji Baltic Air Policing może więc oznaczać przekazanie Rosji negatywnego sygnału o braku determinacji w utrzymywaniu wzmocnionej obecności w krajach bałtyckich. O ile byłoby to do zaakceptowania w wypadku wdrożenia innych środków wzmocnienia, nie przewidzianych w Newport (np. stała obecność eskadry myśliwców Paktu w jednej baz w Polsce, niekoniecznie z zadaniem ciągłego wzmacniania Air Policing), o tyle w obecnej sytuacji można to odczytywać jako osłabienie – i tak już ograniczonej obowiązującą interpretacją paktu NATO-Rosja z 1997 roku – obecności Sojuszu w regionie.

http://www.defence24.pl/241398,nato-wycofa-samoloty-z-panstw-baltyckich-zly-sygnal-dla-moskwy

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na „NATO wycofa samoloty z państw bałtyckich? „Zły sygnał dla Moskwy”.Nowe katastofy?

 1. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 2. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 3. zenobiusz pisze:

  Polubienie

  • zenobiusz pisze:

   Polubienie

 4. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 5. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 6. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 7. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 8. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 9. pielgrzym pisze:

  Polubienie

 10. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 11. zenobiusz pisze:

  Decyzja jakże słuszna… 🙂

  Polubienie

 12. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 13. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 14. zenobiusz pisze:

  Polubienie

 15. pielgrzym pisze:

  Malaysian Prime Minister: Debris is from MH370
  http://www.godlikeproductions.com/forum1/message2921512/pg1

  Polubienie

 16. Wizja pisze:

  SBU: Rosjanie chcieli wymienić Sawczenko za korytarz lądowy na Krym…………
  Jak oświadczył doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Jurij Tandit, Rosjanie proponowali wymianę więzionej lotniczki Nadii Sawczenko w zamian za „korytarz lądowy” na zaanektowany Krym. ………..cd
  http://telewizjarepublika.pl/sbu-rosjanie-chcieli-wymienic-sawczenko-za-korytarz-ladowy-na-k

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.